Modernizacja zabytkowego budynku przy ul. Strzeleckiej 11/13 - Pałacyk Konopackiego

Rok rozpoczęcia: 2016

Rok zakończenia: 2018

Adres: Strzelecka 11/13

Podmiot realizujący: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

Kontakt do podmiotu realizującego: szrm@szrm.pl

Podmiot nadzorujący: Biuro Kultury

Kontakt do podmiotu nadzorującego: asienkiewicz@um.warszawa.pl

Opis działania:

Zabytkowy, 150-letni Pałacyk Konopackiego na Pradze-Północ u zbiegu ulic Strzeleckiej i Środkowej, znów ożyje. Po remoncie mieścić się tam będzie filia Domu Kultury Praga. Budynek posłuży mieszkańcom jako lokalny dom kultury, będzie tam też działać klub dla seniorów.

Dom Ksawerego Konopackiego, założyciela Nowej Pragi, zwany również pałacykiem Konopackiego, ulokowany pod adresem Strzelecka 11/13, jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury mieszkaniowej warszawskiej Pragi i najstarszym budynkiem w tej części dzielnicy. Neorenesansowa willa powstała ok. 1865 roku według projektu Aleksandra Jana Woydego.  W 2005 r. razem z otoczeniem został wpisany do rejestru zabytków. Przez lata PRL-u mieszkali w nim lokatorzy komunalni, od kilkunastu lat stał pusty. Był bardzo zrujnowany, w fatalnym stanie, w dodatku wnętrza zaatakował wyjątkowo groźny gatunek grzyba, więc adaptacja na dom kultury wymaga rozległych prac.

Funkcję zabytku uzgadniano w trakcie konsultacji z mieszkańcami wiosną 2016 r. Prażanie chcieli wówczas, by w tym miejscu urządzić dla nich duży ogród z kawiarnią, klub seniora i plac zabaw. Na parterze budynku, po remoncie, znajdzie się: przestrzeń wystawiennicza, kawiarenka społeczna, nowoczesna pracownia kulinarna, pokój dla seniorów, przestrzeń do zabawy dla najmłodszych oraz pokój dla matki z dzieckiem. Na pierwszym piętrze zaprojektowano nowoczesną pracownię tzw. Fab-Lab, w której będzie miejsce dla różnego typu działań kreatywnych i rozwijających pasje artystyczne oraz naukowe. Będą tutaj działać  m.in: pracownia z 12 stanowiskami komputerowymi, pracownia prototypowa, pracownia krawiecka, strefa druku 3d, strefa sitodruku oraz strefa dla majsterkowiczów. Na pierwszym piętrze zaprojektowano także niewielką pracownię e-sportu.

W pałacyku nie zabraknie przestrzeni coworkingowej dla NGO i lokalnych artystów. Będą mogli przebywać tam rezydenci, realizujący projekty na rzecz lokalnego środowiska. Na poddaszu urządzone zostaną dwie sale z zapleczem, w których odbywać się będą między innymi zajęcia ruchowe, taneczne, muzyczne oraz teatralne. Umiejętności techniczne można będzie rozwijać w pracowni frezarsko-ślusarskiej, do której ma prowadzić oddzielne wejście z zewnątrz.

Dzięki rozbudowie i pogłębieniu piwnic pałacyk zyska dodatkową przestrzeń, czyli salę wielofunkcyjną z garderobą i foyer oraz duży taras, na którym w sezonie letnim można będzie organizować wiele ciekawych wydarzeń. Na niewielkiej działce wokół pałacyku pojawi się ogród i zorganizowana zostanie przestrzeń do wspólnego spędzania czasu dla mieszkańców. Zakończenie prac remontowych zaplanowaliśmy na czerwiec 2020 r. Nowe miejsce ma być uzupełnieniem działającego już przy ulicy Środkowej ogniska dla dzieci i młodzieży. Zmieni się też sama ulica Środkowa, przy której powstanie pierwszy praski woonerf, czyli połączenie deptaku z ulicą o spowolnionym ruchu.


for. R. Motyl

Dokumenty:

Brak załączników.

Linki:

Brak linków.

Etapy realizacji działania:


Legenda:
Etap zakończony
Etap aktualny
Etap planowany

Komentarze:

Żaden komentarz jeszcze nie został dodany!