Projekty rewitalizacyjne Orkiestry Sinfonia Varsovia
Działanie: Lato w Sinfonii Varsovii

Rok rozpoczęcia: 2018-03-01

Rok zakończenia: 2018-11-01

Adres: Grochowska 272

Podmiot realizujący: Orkiestra Sinfonia Varsovia

Kontakt do podmiotu realizującego: sekretariat@sinfoniavarsovia.org

Podmiot nadzorujący: Biuro Kultury

Kontakt do podmiotu nadzorującego: amakohin@um.warszawa.pl

Opis działania:

Lato w Sinfonii Varsovii to pięć miesięcy różnorodnych wydarzeń artystycznych i edukacyjnych, odbywających się w różnych przestrzeniach praskiej siedziby Orkiestry. W tym roku sezon letni rozpoczynamy 12 maja a kończymy 21 września. Oprócz znanych cykli koncertowych wprowadzamy nowe inicjatywy, możliwe dzięki rozwijającemu się zapleczu infrastrukturalnemu w postaci Pawilonu Koncertowego.

1. Letnie Koncerty na Grochowskiej – ósma edycja serii koncertów popołudniowych. W każdą sobotę i niedzielę od 12 maja do 26 sierpnia w siedzibie orkiestry występują zarówno uznani artyści jak i wschodzące gwiazdy muzyki klasycznej. Dominują składy kameralne, często w oryginalnych konfiguracjach, jak np. kwartet gitarowy lub oktet wiolonczelowy. Programy koncertów są bardzo zróżnicowane, obejmują muzykę wielu styli i epok. W ramach cyklu występują również uczestnicy programów kształcenia młodych artystów - Akademii Sinfonia Varsovia oraz Akademii Operowej. Wstęp na koncert kosztuje 2zł, Dodatkowo stali uczestnicy koncertów otrzymują darmowe bilety na wydarzenia organizowane w siedzibie Orkiestry.  

2. Sinfonia Varsovia na Grochowskiej – cykl 4 koncertów symfonicznych w nowopowstałym Pawilonie Koncertowym. Jest to pierwsza regularna seria koncertów Sinfonii Varsovii w pełnym, symfonicznym składzie w swojej siedzibie przy ul. Grochowskiej 272. W programach koncertów znajdą się zarówno arcydzieła muzyki klasycznej, jak i koncerty poświęcone musicalowi i muzyce filmowej. Cykl rozpocznie wyjątkowy Koncert życzeń, złożony z utworów, wybranych wcześniej przez publiczność. Zbigniew Zamachowski poprowadzi koncert z utworami z filmu Blues Brothers, a Roby Lakatos zabierze słuchaczy w podróż po świecie muzyki węgierskiej. Bilety w cenie 15zł – bilet normalny, 10zł – bilet ulgowy.

3. Potańcówki na Grochowskiej – Trzecia edycja spotkań tanecznych z muzyką na żywo oraz warsztatami różnych styli tanecznych. W 8 kolejnych piątków od 6 lipca do 24 sierpnia w Pawilonie Koncertowym gościć będzie zespół specjalizujący się w innym gatunku tanecznym. Tematy zaplanowane na ten rok to: muzyka bałkańska, ludowa, warszawska, tango, salsa, charleston, swing i klezmerska. Wśród wykonawców znajdą się zespoły: Bubliczki, Lacy Swingers Band, NeoKlez czy Tango Attack. Każdą Potańcówkę rozpoczynają krótkie warsztaty, podczas których profesjonalni instruktorzy przybliżą uczestnikom podstawy danego tańca. Wstęp na wszystkie Potańcówki jest bezpłatny.

4. Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu – 2 koncerty. W tym roku koncert inauguracyjny i finałowy XVIII Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu odbędą się w Pawilonie Koncertowym w siedzibie orkiestry. Festiwal, który odbywa się w różnych lokalizacjach na terenie całego miasta, na przestrzeni lat stał się ważną płaszczyzną interakcji Orkiestry z mieszkańcami Warszawy. Korzystając z rozwoju własnej infrastruktury 2 z 4  koncertów Festiwalu ulokowane zostały przy Grochowskiej 272.  Na koncercie inauguracyjnym wystąpi Mariusz Patyra, który wykona I koncert skrzypcowy Niccolo Paganiniego w 200. rocznicę powstania tego utworu. Na finał przypadający w Dzień Ojca wystąpią natomiast ojciec i syn – Jean-Jacques Kantorow (dyrygent) i Alexandre Kantorow (fortepian). W programie znajdą się utwory  Liszta i Mendelssohna. Bilety w cenie 15zł – bilet normalny, 10zł – bilet ulgowy.

5. Wystawy na Grochowskiej – w czasie trwania Lata w Sinfonii Varsovii w Pałacu będzie można oglądać dwie wystawy. Pierwsza nosi tytuł „Powiedział, że blizna zostanie” a złożona będzie z prac Henryka Zagórskiego. Przewodnim tematem jego prac jest zagadnienie tożsamości. Wernisaż odbędzie się 15 czerwca o 19:00, wystawa potrwa do 29 czerwca. Druga wystawa jest częścią Dni fotografii alternatywnej, organizowanych przez Warszawski Okrąg ZPAF. Wernisaż wystawy odbędzie się 23 lipca a następnego dnia rozpoczną się otwarte warsztaty alternatywnych technik fotograficznych. Prace powstałe w ramach tych warsztatów można będzie oglądać od 3 września.  Wstęp na wystawy jest wolny.

6. Dzień Dziecka na Grochowskiej – w siedzibie Orkiestry Dzień Dziecka organizujemy 2 czerwca. Przez cały dzień będą się odbywały konkursy, warsztaty, koncerty edukacyjne i spektakle dla dzieci. Tego dnia w ramach Letnich Koncertów wystąpi Etnos Ensemble ze specjalnym programem „Gdzie jest Reksio”. Na dzieci czekać będzie również fotobudka, malowanie twarzy oraz spotkanie z alpakami. Wydarzenia w ramach Dnia Dziecka na Grochowskiej są bezpłatne. Na koncert „Gdzie jest Reksio” dla dzieci wstęp jest wolny, bilety dla dorosłych: 2 zł.

7. Noc Muzeów na Grochowskiej – Orkiestra Sinfonia Varsovia włącza się 19 maja w międzynarodową noc muzeów, organizując w swoich zabytkowych przestrzeniach wystawy, koncerty, spektakle i inne atrakcje dla gości w każdym wieku. Obchody Nocy Muzeów zwieńczy koncert Sinfonii Varsovii oraz Andrzej Jagodziński Trio, po którym jazzmani pozostaną na scenie na nocne jam session. Wstęp na wydarzenia w ramach Nocy Muzeów jest wolny.

8. Chopin na instrumentach historycznych – w ramach przygotowań do I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych gościć będziemy w lipcu (28-29) kandydatów a we wrześniu (5-9) uczestników konkursu. Wstęp wolny.


Dokumenty:

Brak załączników.

Linki:

Brak linków.

Etapy realizacji działania:


Legenda:
Etap zakończony
Etap aktualny
Etap planowany

Komentarze:

Żaden komentarz jeszcze nie został dodany!