Projekty rewitalizacyjne Teatru Baj
Działanie: Praska Dorożka

Rok rozpoczęcia: 2016

Rok zakończenia: 2017

Adres: Jagiellońska 28

Podmiot realizujący: Teatr Baj

Kontakt do podmiotu realizującego: teatr@teatrbaj.pl

Podmiot nadzorujący: Biuro Kultury

Kontakt do podmiotu nadzorującego: amakohin@um.warszawa.pl

Opis działania:

„Praska Dorożka Teatralna” to samochód, stara nysa, która raz w tygodniu opuszcza Teatr Baj i wjeżdża na jedno z praskich podwórek. Z dorożki wyciągana jest scenografia. Aktorzy grają spektakl „W kole” Krystyny Miłobędzkiej w reż. Sebastiana Świądra. Kilka dni przed każdym spektaklem pedagodzy teatru i streetworkerzy prowadzą z mieszkańcami warsztaty, które zapowiadają przedstawienie. Przygotowują też miejsce do prezentacji spektaklu. Po warsztatach podsumowujących spektakl, odbywają się natomiast działania performatywne, wprowadzające mieszkańców w temat Domu. 

 

Projekt jest kontynuacją przedsięwzięcia, które było realizowane w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji w 2016 roku. Działania zawarte w projekcie, ponownie realizowanym wspólnie ze Stowarzyszeniem Pedagogów Teatru, zostaną skierowane do mieszkanek i mieszkańców warszawskiej Pragi, dzieci oraz dorosłych. Praska dorożka ponownie odwiedzi podwórka w okolicy ulic: Kłopotowskiego, Okrzei, Stalowej, Środkowej i Ząbkowskiej oraz miejsca do których Teatr Baj nie dojechał w ostatnim roku. Praska Dorożka Teatralna oraz powstały w niej latem 2016 roku spektakl „W kole” zostaną wykorzystane by stworzyć cykl warsztatów wokół animacyjnego wózka. Odwołanie się do zeszłorocznych, wspólnych doświadczeń podwórkowych pozwoli na ponowne nawiązanie relacji z mieszkańcami i otworzy nowy obszar do wspólnego działania. W trakcie odwiedzin, aktorzy oraz pedagodzy teatru będą ponownie zbierali historie, opowieści i materiały, które następnie wykorzystają do stworzenia małych działań teatralnych i akcji perofrmatywnych.

21 maja 2017 roku kolorowa nyska wożąca aktorów wróci na praskie ulice i znów zawita na podwórka. Zanim jednak zagramy oczekiwany przez wszystkich spektakl, nasi animatorzy poprowadzą z dziećmi warsztaty. A z kolei po zagranym przedstawieniu animatorzy wrócą do mieszkańców nie tylko, aby poprowadzić zajęcia, ale także aby zaprezentować stworzone specjalnie na tę okazję działania performatywne. Będzie więc nas na w tym roku na podwórkach dużo i często.

Pierwszy spektakl odbędzie się – przy znanym nam z zeszłorocznych działań adresie – przy ul. Stalowej 25. Potem gościnnie wyjedziemy na chwilę na 21. Biennale Sztuki dla Dziecka do Poznania, aby pokazać spektakl „W kole” autorce – pani Krystynie Miłobędzkiej. To będzie również okazja, aby podzielić się swoim doświadczeniem z mieszkańcami Poznania, których również zaprosimy na miniwarsztaty.

Kolejne spektakle zagramy w następujących terminach: 11 czerwca, 18 czerwca, 25 czerwca, 3 września, 10 września i 17 września. Mamy nadzieję, że mieszkańcy czekają na te weekendowe wydarzenia tak samo jak my.

Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Pedagogów Teatru.


fot. Albert Roca Macia

fot. Albert Roca Macia

fot. Albert Roca Macia

fot. Albert Roca Macia

fot. Albert Roca Macia

fot. Albert Roca Macia

Etapy realizacji działania:

1. poszerzono program miejskich instytucji kultury
2. zorganizowano warsztaty w ramach projektu
3. zrealizowano wydarzenie kulturalne


Legenda:
Etap zakończony
Etap aktualny
Etap planowany

Komentarze:

Żaden komentarz jeszcze nie został dodany!